Beschreibung
We thank all participants for making the conference a success!
Programm
Wednesday, March 8
Tutorial Session (14:00–17:00)
chair: Heribert Vollmer
14:00–17:00 | Juha Kontinen: |
---|
(15:15 break) | Computational Aspects of Logics in Team Semantics |
Thursday, March 9
Invited Talk (09:00–10:00)
chair: Brigitte Vallée
09:00–10:00 | Antoine Joux: |
---|
| Discrete logarithms in small characteristic finite fields: A survey of recent advances |
Session A (10:20–11:35)
chair: Till Tantau
10:45 | Stanislav Böhm, Stefan Göller, Simon Halfon and Piotr Hofman : |
---|
| On Büchi one-counter automata |
Session B (10:20–11:35)
chair: Artur Jeż
Session A (11:50–12:40)
chair: Henning Fernau
11:50 | Piotr Sankowski and Karol Węgrzycki: |
---|
| Improved Distance Queries and Cycle Counting by Frobenius Normal Form |
12:15 | Lin Chen, Dániel Marx, Deshi Ye and Guochuan Zhang: |
---|
| Parameterized and approximation results for scheduling with a low rank processing time matrix |
Session B (11:50–12:40)
chair: Florin Manea
Session A (14:40–15:55)
chair: Dietrich Kuske
15:30 | Gaétan Richard: |
---|
| On the synchronisation problem over cellular automata |
Session B (14:40–15:55)
chair: Rolf Niedermeier
14:40 | Qian Li and Xiaoming Sun: |
---|
| On the Sensitivity Complexity of k-Uniform Hypergraph Properties |
Session A (16:15–17:30)
chair: Jacobo Torán
16:40 | Abhishek Bhrushundi, Prahladh Harsha and Srikanth Srinivasan: |
---|
| On polynomial approximations over Z/2^kZ |
17:05 | Zdenek Dvorak, Daniel Kral and Bojan Mohar: |
---|
| Graphic TSP in cubic graphs |
Session B (16:15–17:30)
chair: Antoine Joux
16:15 | Yann Disser and Stefan Kratsch: |
---|
| Robust and adaptive search |
16:40 | Lorenzo Clemente, Wojciech Czerwiński, Sławomir Lasota and Charles Paperman: |
---|
| Separability of Reachability Sets of Vector Addition Systems |
Friday, March 10
Invited Talk (09:00–10:00)
chair: Heribert Vollmer
09:00–10:00 | Artur Jeż: |
---|
| Recompression: new approach to word equations and context unification. |
Session A (10:20–11:35)
chair: Rüdiger Reischuk
10:20 | Fedor Fomin, Daniel Lokshtanov, S. M. Meesum, Saket Saurabh and Meirav Zehavi: |
---|
| Matrix Rigidity from the Viewpoint of Parameterized Complexity |
10:45 | Eldar Fischer, Oded Lachish and Yadu Vasudev: |
---|
| Improving and extending the testing of distributions for shape-restricted properties |
11:10 | Zdenek Dvorak and Bernard Lidicky: |
---|
| Independent sets near the lower bound in bounded degree graphs |
Session B (10:20–11:35)
chair: Markus Lohrey
10:20 | Suman Kalyan Bera and Amit Chakrabarti: |
---|
| Towards Tighter Space Bounds for Counting Triangles and Other Substructures in Graph Streams |
Session A (11:50–12:40)
chair: Jack Lutz
11:50 | Titouan Carette, Mathieu Lauriere and Frederic Magniez: |
---|
| Extended Learning Graphs for Triangle Finding |
12:15 | Petr Gregor and Torsten Mütze: |
---|
| Trimming and gluing Gray codes |
Session B (11:50–12:40)
chair: Juha Kontinen
12:15 | Vittorio Bilò and Marios Mavronicolas: |
---|
| ∃ℝ-Complete Decision Problems about Symmetric Nash Equilibria in Symmetric Multi-Player Games |
Session A (14:40–15:55)
chair: Andreas Krebs
14:40 | Benjamin Burton, Sergio Cabello, Stefan Kratsch and William Pettersson: |
---|
| The parameterized complexity of finding a 2-sphere in a simplicial complex |
Session B (14:40–15:55)
chair: Olaf Beyersdorff
14:40 | Maciej Skorski: |
---|
| Lower Bounds on Key Derivation for Square-Friendly Applications |
15:05 | Arkadev Chattopadhyay, Pavel Dvorak, Michal Koucky, Bruno Loff and Sagnik Mukhopadhyay: |
---|
| Lower Bounds for Elimination via Weak Regularity |
Session A (16:15–17:30)
chair: Arne Meier
16:15 | Stephan Kreutzer, Roman Rabinovich, Sebastian Siebertz and Grischa Weberstädt: |
---|
| Structural Properties and Constant Factor-Approximation of Strong Distance-r Dominating Sets in Sparse Directed Graphs |
Session B (16:15–17:30)
chair: Christophe Paul
16:15 | Paul Gallot, Anca Muscholl, Gabriele Puppis and Sylvain Salvati: |
---|
| On the decomposition of finite-valued streaming string transducers |
17:05 | Marius Zimand: |
---|
| List approximation for increasing Kolmogorov complexity |
Saturday, March 11
Invited Talk (09:00–10:00)
chair: Arne Meier
09:00–10:00 | Till Tantau: |
---|
| Applications of Algorithmic Metatheorems to Space Complexity and Parallelism |
Session A (10:20–11:35)
chair: Henning Fernau
10:20 | Aleksi Saarela: |
---|
| Word equations where a power equals a product of powers |
11:10 | Alexander Knop, Dmitry Itsykson, Dmitry Sokolov and Andrei Romashchenko: |
---|
| On OBDD based algorithms and proof systems that dynamically change order of variables |
Session B (10:20–11:35)
chair: Stefan Göller
10:20 | Peter Høyer and Mojtaba Komeili: |
---|
| Efficient quantum walk on the grid with multiple marked elements |
Session A (11:50–12:40)
chair: Martin Dietzfelbinger
12:15 | Akanksha Agrawal, Daniel Lokshtanov, Saket Saurabh and Meirav Zehavi: |
---|
| Split Contraction: The Untold Story |
Session B (11:50–12:40)
chair: Christoph Dürr